Sizi Dinliyoruz

(0352) 221 35 25
0 542 550 51 98

Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret39976
Ercan Mustafa AYGEN

Genel Bilgiler


Tüp bebek tedavisi stresli ve ekonomik anlamda pahalı bir tedavidir. Ruhsal ve/veya ekonomik sıkıntılarla gerçekleştirilen bu tedavinin başarıya ulaşması hastalar için olduğu kadar hekimler için de önemlidir. İşlem sonrası hastaların merak ettikleri konuların başında transfer sonrası hareket kısıtlaması (işten izin almalı mıyım, devamlı yatmam gerekir mi) ne kadar olmalı, cinsel ilişkinin zarar verip vermeyeceğidir.

Transfer Sonrası Hareket Kısıtlaması Nasıl Olmalı

Tüp bebek tedavisinin ilk yıllarında embriyo transferi sonrası hastalara uzun süreli yatak istirahati önerilirdi.

Yıllar içinde yapılan çalışmalar ve tecrübeler göstermiştir ki uzun süreli hareket kısıtlamasının gebelik oranlarını artırmada anlamı yoktur. Uzun süre yatağa bağlı kalmanın oluşturacağı sıkıntılar daha fazladır. Günümüzde transfer sonrası kısa süreli(1-2 saat) istirahatin yeterli olacağı görüşü ağırlık kazanmıştır.

Eğer transfer sonrası farklı şehre gidilecekse yolculuktan kaynaklanabilecek beklenmedik riskleri minimalize etmek için gidilecek mesafenin uzaklığına bağlı değişmekle birlikte transfer sonrası 12-24 saat sonra yolculuk düşünülebilir.

Transfer sonrası gebelik oranlarının yatak istirahatinden bağımsız olması rahim içi boşluğunun gerçekte bir boşluk olmayıp normal zamanlarda ön-arka duvarının birbiri ile temasta olduğu açılabilme potansiyeli olan bir alan olmasına bağlıdır. Bu nedenle sanıldığı gibi ayağa kalkınca usulüne uygun transfer edilen embriyolar aşağı düşmez

Embriyo transferinden sonra cinsel ilişkide bulunabilir miyiz?

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişki ile ilgili net bir bilgi yoktur. Yapılan çalışmalarda ilişkide bulunmakla bulunmamanın gebelik oranları üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı gösterildiği için transfer sonrası ilişkide bulunulabilir fakat çoğu merkez transfer sonrası ilişki kısıtlamasını önermektedir.

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıkları aşırı uyarılmış kadınlarda cinsel ilişki aşırı uyarılmış yumurtalıklarda kanamaya yol açabilir bu nedenle konuyu mutlaka hekiminizle konuşarak sonuca bağlayın

Embriyo Transferi Sonrası İşten İzin Almalı mıyım?

Tüp bebek tedavisi sırasındaki stressin tedaviyi olumsuz etkileyebileceğine ilişkin yayınlar vardır bu nedenle işyerinde stresi çok fazla olan kadınlarla, işyeri nedeniyle çeşitli  toksinlere (kimyasallar veya radyasyon) maruz kalan kadınlar bu dönemi izinli geçirmelidirler. Ama unutulmaması gereken topluluk içinde olmanın sosyal dayanışma anlamında stressi azalttığı, bununda tüp bebeğin başarısına katkıda bulunabileceğidir.