Sizi Dinliyoruz

(0352) 221 35 25
0 542 550 51 98

Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret39976
Ercan Mustafa AYGEN

Sperm

 

 

 

MENİDE SPERM YOKLUĞU SON NOKTA MI?

Doğal yollarla çocuk olmaması çiftleri ve çevrelerini fazlasıyla üzen ve sıkıntıya sokan bir durumdur. Yanlış bir kanı olarak çocuk sahibi olamamanın ana sorumlusunun kadın olduğu düşünülür. Aslında kadına bağlı nedenlerin çoğu tedavi edilebilir olmasına rağmen erkeğe bağlı nedenlerin tedavisi güçtür. Çocuk sahibi olmada çiftin ve hekimin en çok istediği şey doğal yoldan gebelik elde edilmesidir. Ne yazık ki bu durum her zaman elde edilemez.

Erkek kaynaklı çocuksuzluk bilindiğinin aksine kadınlardaki sorunlardan daha fazladır ve çoğunun nedeni bilinmemektedir. Erkekten gelen ve erkeğin özelliklerini taşıyan sperm dediğimiz şey erkeğin menisinin içerisinde dışarı atılır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Androloji Polikliniğine çocuk sahibi olamama nedeniyle başvuran 100 erkeğin 22'sinde menide hiç sperm bulunamamaktadır. Bu durum sadece doğal yoldan çocuk sahibi olma şansını engeller. Günümüzde yardımcı üreme teknikleri kullanılarak bu erkeklerin yarısından çoğunda kendi spermi elde edilebilmektedir.  Sperm elde edilebilen erkeklerin de yarısına yakını bebek sahibi olabilmektedir.

Dışarıya sperm çıkışı olmayan erkeklerde genel sağlığı tehdit edebilecek ciddi sağlık sorunları bulunabilmektedir. Bu nedenle çocuksuzluk konusunda uzman kişilerin muayenesinden geçilmesi çok önem kazanmaktadır.

Spermin dışarıya çıkmamasının üç ana önemli nedeni vardır. Birincisi ve en sık rastladığımız neden, doğuştan gelme, hayaların yeterince sperm üretememesidir.  Bu durumda tek tedavi üremede yardımcı yöntemler yani tüp bebek uygulamasıdır.

İkinci neden beyindeki bazı merkezlerin sperm üretimi için gerekli maddeleri üretememesidir. Bu tip olgularda hemen her zaman erkeklik maddesi de azdır. Kendilerinin pek fark etmediği ciddi cinsel sıkıntıları vardır ve kemik erimesi riski çok yüksektir. Bu olguların yarısından çoğunda uzun süreli tedavilerle doğal yoldan gebelik sağlanabilmektedir. Bu kişiler ömür boyu ilave tedaviler almalıdır. Tedavileri kesildiğinde erkeklik maddeleri azalır ve kemik erimesi çok daha belirginleşir.

Üçüncü neden sperm taşıyan kanallarda tıkanıklık ya da bu kanalların doğuştan yokluğudur. Kanallarda tıkanıklık riskini cinsel yolla bulaşan hastalık veya idrar yolu iltihabı geçirmiş olmak artırır. Bazı durumlarda sperm taşıyan kanalları tıkayan kistler olabilmektedir. Geçirilmiş fıtık ameliyatları da kanalların tıkanmasından sorumlu olabilir. Kanalların doğuştan yokluğu söz konusu ise bu kişilerde genelde meni miktarı çok azdır. Böbreklerinde anormallikler olabilir. Sperm genelde yumurtalarında mevcuttur. Bu spermlerle bebek sahibi olurlarsa bebeklerinin de benzer sorunları veya çok daha ciddi sağlık sorunlarını yaşama riskleri vardır.

Yukarıda belirtilen durumlarda tedaviyle dışarıya sperm çıkışı sağlanamıyorsa hayalardan (testis, erkek yumurtası) mikrocerrahi yöntemlerle sperm elde edilmeye çalışılır. Bu yöntem sadece tüp bebek merkezi olan yerlerde kullanılır. Çiftin bebek sahibi olma şansı olur.

Çocuksuzluk sorunu suistimale çok açıktır. Şu bitki, bu ot, şu doktor diye çiftler ve ebeveyn ortalıkta dolaşmakta manevi ve maddi büyük kayıplara uğramaktadırlar. İşin uzmanı kişilerle görüşüp bilgi almaları yollarını kısaltacak ve şanslarını artıracaktır.

Herkesin istediği ve yetiştirebileceği kadar çocuk sahibi olması dileğiyle.