Sizi Dinliyoruz

(0352) 221 35 25
0 542 550 51 98

Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret39976
Ercan Mustafa AYGEN

Hiperandrojenemi nedir

Hiperandrojenemi  Nedir ( Kıllanmada artış, Sivilcelenme ve Erkek tipi saç dökülmesi)

Kadınlarda androjenlerin artması ile kendini gösteren bir bozukluktur. Toplumda üreme çağındaki kadınlarda ortalama % 5-10 oranında görülen yaygın bir endokrin bozukluktur
Hiperandrojenemi kendisini

  1. 1.      Hirsutizm
  2. 2.      Akne( Sivilcelenme)
  3. 3.      Erkek tipi saç dökülmesi
  4. 4.      Yağlı cilt
  5. 5.      İnfertilite ( Bebek sahibi olamamak)

 

                                                                           şeklinde gösterir

 

Bunların içinde hirsutizm en yaygın  karşılaşılan tablodur.  

 

Hirsutizm (Kadınlarda aşırı kıllanma)


Hirsutizm, androjen adı verilen erkeklik seks hormonuna bağlı kıllanma artışı olarak açıklanabilir. Kıllanma artışı genelde üst dudak, çene,  yanak, alt karın orta hat, sırt, göğüs ve üst kol ile uylukta meydana gelir.

                           
 Hirsutizmde genellikle androjen düzeylerinde artış vardır.Bazende kıl köklerinin bu hormona olan duyarlılığında artış sonucu gelişir.

Hirsutizmin nedenleri


A) Hastaların yaklaşık % 80-85’inde neden  Polikistik Over Sendromu dur (PCOS). PCOS da hirşutizm , sivilcelenmede artış, adet düzensizlikleri infertilite (Bebek sahibi olamama), şişmanlık gözlenir. Bu hastalığa böbrek üstü bezlerinden ve overlerden androjen salınımını arttıran hipotalamo-hipofizer hastalığın neden olduğu sanılmaktadır.

B) İdiyopatik hirşutizm % 10-15 oranında görülür. İdiopatik hirsutism adet düzensizliği olmasızın  kıllanmada artışı  olan adrojen düzeyleri normal yada hafif yüksek olan olgulardır. Bu hastalarda kıl kökünde bazı enzimatik aktivite artışı olduğu ileri sürülmektedir

 

C)  Daha az olarak

Androjen salgılayan over (yumurtalık) tümörleri genelde hızlı kıl büyümesine, adet görmemeye ve virilizasyona (memede küçülme, seste kalınlaşma, klitoriste büyüme, alında açılma gibi) neden olurlar. Bu tümörlerden en sık testosteron hormonu salgılanır.

 Bazı enzim eksiklikleri ve böbrek üstü bezinden uygunsuz hormon salınımı da hirsutizme neden olabilir. Böbrek üstü bezlerinden en çok salgılanan androjen dihidroepiandrosteron-sülfattır.

Nadiren diğer bazı durumlarda da (hipotiroidi ve akromegali gibi) hirsutizm olabilir.

 

Hirsutizm ve Hipertrikozis arasında ne fark vardır?

Hipertrikozis yer olarak normal, ancak miktar olarak artmış kıllanmadır, genellikle yapısaldır bazende ilaçlara bağlı olabilir. Hirsutizmden ayrılması önemlidir çünkü tedavileri farklıdır.Hangi laboratuvar testleri yapılır?

Kan androjen özellikle serbest testosteron düzeyleri önemlidir. Ayrıca şüphelenilen hastalığa yönelik testler de gerekli olabilir.

Tedavide ne yapılır?

 

1-Genel prensipler

                - Varsa altta yatan hastalığın tanı ve tedavisi

                - Şişmanlığın tedavisi

2-İlaç tedavisi

                         Adrenal supresyon

                        Ovariyan supresyon

                         Anti-androgen tedavi

                        İnsulin rezistansı tedavisi

3-Kozmetik tedavi (ağda, depilatörler, elektroliz, traş)

4-Eğitim ve psikoterapi

5-Kombine tedaviler

Yukarıda sayılanlar içinde kilo verilmesi çok önemlidir. Beraberinde ovaryan supresyon amacıyla verilecek  bu alanda kullanımı olan doğum kontrol haplarının tedaviye eklenmesi hastaların kesin tedavi olan epilasyona hazırlama ve şikayetin kalıcı çözümü için önemlidir